تبلیغات
پایگاه مقاومت بسیج شهدای آسیابک - حضرت فاطمه زهرا(ع) در نگاه مقام معظم رهبری

پایگاه مقاومت بسیج شهدای آسیابک
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیّکَ الفَرَجِ و العافیه و النَّصر

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

آنچه می خوانید بخش‏هایی از سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم در آستانه ایام شهادت حضرت زهراء (علیهاالسلام) است که در تاریخ 22 آذر ماه سال 1368 بیان فرمودند.

ویژه نامه ایام فاطمیه باشگاه خبرنگاران-بخش‏هایی از سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم در آستانه ایام شهادت حضرت زهراء (علیهاالسلام) است که در تاریخ 22 آذر ماه سال 1368 بیان فرمودند.

الگوی زنان و مردان

این‌ ایام‌، به‌ سیده‌ی‌ زنان‌ عالم‌ و بانوی‌ بزرگ‌ تاریخ‌ جهان‌ ـ فاطمه‌ی‌ زهرا (علیهاالسلام‌) ـ متعلق‌ است‌؛ آن‌ زن‌ نمونه‌یی‌ كه‌ حیاتش‌ با همه‌ی‌ كوتاهی‌ و عمر او در عین‌ جوانی‌، الگویی‌ برای‌ همه‌ی‌ مردان‌ و زنان‌ غیور و مؤمن‌ و مسلمانان‌ و حتی‌ مردم‌ غیر مسلمانی‌ كه‌ با مقام‌ آن‌ بزرگوار آشنا باشند، است‌ و ما باید از زندگی‌ آن‌ بزرگوار درس‌ بگیریم‌. قبلاً لازم‌ می‌دانم‌ ضمن‌ تسلیت‌ این‌ یادبود بزرگ‌ غم‌انگیز و حزن‌آلود به‌ همه‌ی‌ شما برادران‌ و خواهران‌، به‌ خاطر حضورتان‌ و زحماتی‌ كه‌ متحمل‌ شدید و از نقاط مختلف‌ كشور تشریف‌ آوردید و در این‌جا گرد آمدید، تشكر كنم‌.

در زندگی‌ زهرای‌ اطهر (سلام‌الله ‌علیها) یك‌ نكته‌ هست‌ كه‌ باید به‌ آن‌ توجه‌ كرد. البته‌، ما در تعریف‌ مقامات‌ معنوی‌ آن‌ بزرگوار وارد نمی‌شویم‌ و قادر هم‌ نیستیم‌ كه‌ مقامات‌ معنوی‌ فاطمه‌ی‌ اطهر (علیها سلام‌الله‌) را بفهمیم‌ و درك‌ كنیم‌. حقیقتاً در اوج‌ قله‌ی‌ معنویت‌ انسانی‌ و تكامل‌ بشری‌، فقط خداوند است‌ كه‌ چنین‌ بندگانی‌ را ـ و كسانی‌ كه‌ همطراز آنها باشند ـ می‌شناسد و مقام‌ آنها را می‌بیند. لذا فاطمه‌ی‌ زهرا را امیرالمؤمنین‌ و پدر بزرگوار و اولاد معصومینش‌ می‌شناختند. مردم‌ آن‌ زمان‌ و زمانهای‌ بعد و ما نیز در این‌ روزگار نمی‌توانیم‌ آن‌ درخشندگی‌ و تلألوی‌ معنویت‌ را در آن‌ بزرگوار تشخیص‌ بدهیم‌. نور درخشان‌ معنوی‌، به‌ چشم‌ همه‌ كس‌ نمی‌آید و چشمهای‌ نزدیك‌بین‌ و ضعیف‌ ما قادر نیست‌ كه‌ آن‌ جلوه‌ی‌ درخشان‌ انسانیت‌ را در وجود این‌ بزرگواران‌ ببیند.

غیور در حوادث تلخ پس از پیامبر (ص)

بنابراین‌، در صحنه‌ی‌ تعریف‌ معنوی‌ فاطمه‌ی‌ زهرا ـ علیهاالسلام ـ وارد نمی‌شویم؛ لیكن‌ در زندگی‌ معمولی‌ این‌ بزرگوار، یك‌ نكته‌ی‌ مهم‌ است‌ و آن‌ جمع‌ بین‌ زندگی‌ یك‌ زن‌ مسلمان‌ در رفتارش‌ با شوهر و فرزندان‌ و انجام‌ وظایفش‌ در خانه‌ از یك‌ طرف‌ و بین‌ وظایف‌ یك‌ انسان‌ مجاهدِ غیورِ خستگی‌ناپذیر در برخوردش‌ با حوادث‌ سیاسی‌ مهم‌ بعد از رحلت‌ رسول‌اكرم‌ (صلی‌الله‌ علیه‌ و آله ‌و سلم‌) كه‌ به‌ مسجد می‌آید و سخنرانی‌ و موضع‌گیری‌ و دفاع‌ می‌كند و حرف‌ می‌زند و یك‌ جهادگر به‌ تمام‌ معنا و خستگی‌ناپذیر و محنت‌پذیر و سختی‌تحمل‌كن‌ است‌، از طرف‌ دیگر. همچنین‌ از جهت‌ سوم‌، یك‌ عبادت‌گر و بپادارنده‌ی‌ نماز در شبهای‌ تار و قیام‌كننده‌ی‌ لله‌ و خاضع‌ و خاشع‌ برای‌ پروردگار است‌ و در محراب‌ عبادت‌، این‌ زن‌ جوان‌ مانند اولیای‌ كهن‌ الهی‌، با خدا راز و نیاز و عبادت‌ می‌كند.

این‌ سه‌ بعد را با هم‌ جمع‌ كردن‌، نقطه‌ی‌ درخشان‌ زندگی‌ فاطمه‌ی‌ زهرا (علیهاالسلام‌) است‌. آن‌ حضرت‌، این‌ سه‌ جهت‌ را از هم‌ جدا نكرد. بعضی‌ خیال‌ می‌كنند انسانی‌ كه‌ مشغول‌ عبادت‌ می‌باشد، یك‌ عابد و متضرع‌ و اهل‌ دعا و ذكر است‌ و نمی‌تواند یك‌ انسان‌ سیاسی‌ باشد. یا بعضی‌ خیال‌ می‌كنند كسی‌ كه‌ اهل‌ سیاست‌ است‌ ـ چه‌ زن‌ و چه‌ مرد ـ و در میدان‌ جهاد فی‌سبیل‌الله‌ حضور فعال‌ دارد، اگر زن‌ است‌، نمی‌تواند یك‌ زن‌ خانه‌ با وظایف‌ مادری‌ و همسری‌ و كدبانویی‌ باشد و اگر مرد است‌، نمی‌تواند یك‌ مرد خانه‌ و دكان‌ و زندگی‌ باشد. خیال‌ می‌كنند اینها باهم‌ منافات‌ دارد؛ در حالی‌ كه‌ از نظر اسلام‌، این‌ سه‌ چیز با یكدیگر منافات‌ و ضدیت‌ كه‌ ندارد؛ در شخصیت‌ انسان‌ كامل‌، كمك‌ كننده‌ هم‌ است‌.

شما باید در محیط كار و زندگی‌، با همسر و فرزندان‌ و همسایه‌ و دوستانتان‌، به‌ وظایف‌ شخصی‌ خود عمل‌ كنید و پیوندهای‌ معمولی‌ اجتماعی‌ را به‌ صورت‌ سالم‌ برقرار نمایید. در عین‌ حال‌، باید در میدان‌ سیاست‌ و صحنه‌ی‌ انقلاب‌ و كارهایی‌ كه‌ نظام‌ اجتماعی‌ از شما می‌طلبد و انتخابات‌ و میدان‌ جنگ‌ و عرضه‌ كردن‌ خواست‌ انقلابی‌ و ملی‌ خود در سطح‌ كشور و جهان‌ و بیان‌ اراده‌ی‌ سیاسی‌ خود در میدانهای‌ سیاست‌ و انقلاب‌، حضور داشته‌ باشید.

شما باید در راهپیمایی‌ و سازندگی‌ و میدان‌ جنگ‌ و انتخابات‌ و بیان‌ عقیده‌ی‌ سیاسی‌ خود ـ آن‌ جایی‌ كه‌ اظهار عقیده‌ واجب‌ است‌ ـ حضورتان‌ را حفظ كنید و در تعیین‌ سرنوشت‌ كشور وانقلاب‌ مؤثر باشید. در عین‌ حال‌، رابطه‌ی‌ معنوی‌ و قلبی‌ خودتان‌ با خدا را از طریق‌ عبادت‌ و توجه‌ و ذكر و حضور و معنویت‌ و استمداد از خدا و توكل‌ به‌ او و انجام‌ نوافل‌ و فرایض‌ خوب‌ كنید. این‌ سه‌ بعد، انسان‌ مسلمان‌ را می‌سازد. اسلام‌، این‌ را از ما خواسته‌ است‌ و اگر بپرسند: چگونه‌ میّسر است‌؟ پاسخ‌ می‌دهیم‌ كه‌ ما الگوهایی‌ از جمله‌ فاطمه‌ی‌ زهرا (سلام‌الله‌ علیها) داریم‌.

عصر مدرن و انسان تک ‏بعدی

بشر امروز، در چارچوب‌ تمدنهای‌ مادی‌ دنیا و تحت‌ تربیت‌ مكتبهای‌ حاكم‌ بر جهان‌، انسانی‌ یك‌ بعدی‌ است‌. اگر سرگرم‌ زندگی‌ می‌شود، غالباً از معنویت‌ غافل‌ می‌گردد. دنیا را ببینید، لابد خوانده‌اید و شنیده‌اید كه‌ در كشورهای‌ دور از معنویت‌ ـ مثل‌ بسیاری‌ از جوامع‌ اروپایی‌ و غیر آنها كه‌ البته‌ بین‌ این‌ كشورها هم‌ كم‌ و بیش‌ افراد اهل‌ معنا هستند ـ نظام‌، نظام‌ غیرمعنوی‌ و مادی‌ است‌. در آن‌ جا، مردم‌ سرگرم‌ زندگی‌ و مادیت‌ و تأمین‌ شكم‌ و رفاه‌اند و اصلاً از معنویت‌ و ارتباط قلبی‌ با خدا و توجه‌ و ذكر و دعا و تضرّع‌ و گریه‌ و نافله‌، یادشان‌ نمی‌آید و در غفلت‌ كامل‌ ـ كه‌ بزرگترین‌ بلا و آفت‌ برای‌ انسان‌ است‌ و او را از همه‌ی‌ خیرات‌ موجود محروم‌ می‌كند ـ بسر می‌برند.

وقتی‌ مشغول‌ شكم‌ و اداره‌ی‌ زندگی‌ شخصی‌ می‌شوند، حتی‌ در میدان‌ سیاست‌ هم‌ غافلند. بیشتر مردمی‌ كه‌ در كشورهای‌ پیشرفته‌ هستند، درك‌ و تحلیل‌ از مسایل‌ سیاسی‌ ندارند و دولتها با تعصبهای‌ گروهی‌ و حزبی‌ و احیاناً قوم‌گرایی‌ و ناسیونالیستی‌، آنها را به‌ این‌ طرف‌ و آن‌ طرف‌ می‌كشانند و در میدان‌های‌ سیاست‌، از آنها استفاده‌ می‌كنند واصولاً توده‌ و عامه‌ی‌ مردم‌، تحلیل‌ سیاسی‌ ندارند.

اما در اسلام‌ این‌گونه‌ نیست‌. همین‌ حالا در جامعه‌ی‌ اسلامی‌ ما، مردم‌ تحلیل‌ سیاسی‌ دارند. همین‌ قشرهای‌ محروم‌ كشور، همین‌ عشایر سلحشور غیور، همین‌ عزیزانی‌ كه‌ در استان‌ فارس‌ در چادرها یا كوره‌ده‌ها و راه‌های‌ دور زندگی‌ می‌كنند ـ كه‌ جمعی‌ از آنها هم‌ در این‌ محفل‌ حضور دارند ـ تحلیل‌ سیاسی‌ دارند. در سایر مناطق‌ كشور هم‌ كه‌ من‌ در میان‌ قشرهای‌ مردم‌ رفتم‌ و با آنها صحبت‌ و نشست‌ و برخاست‌ كردم‌ و در مناطق‌ و خانه‌ها و چادرهای‌ خود، زیارتشان‌ كردم‌، تحلیل‌ سیاسی‌ دارند و سیاست‌ را می‌فهمند و نسبت‌ به‌ مسایل‌ كشور، دارای‌ عقیده‌ و انگیزه‌ و مقصود هستند و می‌فهمند كه‌ ما امروز در دنیا با چه‌ كسی‌ طرفیم‌ و توطئه‌ی‌ استكبار جهانی‌ و امریكا یعنی‌ چه‌. می‌فهمند كه‌ چرا دشمن‌ جنگ‌ را بر ما تحمیل‌ كرده‌ بود و متوجهند كه‌ دنیای‌ استكباری‌ و قدرتهای‌ مسلح‌ عالم‌، در جنگی‌ كه‌ بر ما تحمیل‌ شد، چرا دائماً از دشمن‌ ما حمایت‌ می‌كردند و هنوز هم‌ بسیاری‌ از آنها می‌كنند. این‌، تحلیل‌ سیاسی‌ و یك‌ بعد زندگی‌ انسان‌ مسلمان‌ است‌.

لذا در طول‌ مدت‌ ده‌ سال‌ و چند ماهی‌ كه‌ امام‌ فقید بزرگوارمان ‌(رضوان‌الله‌ تعالی‌ علیه‌) در میان‌ ما بودند و رهبری‌ امت‌ ما و مسلمانان‌ عالم‌ را بر عهده‌ داشتند، در بیانات‌ ایشان‌ می‌بینید كه‌ بر حضور مردم‌ در صحنه‌های‌ سیاسی‌ تأكید می‌كردند. مردم‌ باید كشور ایران‌ را متعلق‌ به‌ خودشان‌ بدانند. سرنوشت‌ این‌ ملت‌ و كشور، دست‌ یكایك‌ شماست‌. عظمت‌ و عزت‌ دادن‌ به‌ این‌ كشور، ممكن‌ می‌شود؛ وقتی‌كه‌ شما بخواهید. استقلال‌ این‌ كشور، حتمی‌ و ریشه‌دار می‌شود؛ وقتی‌كه‌ مردم‌ بخواهند و در صحنه‌های‌ سیاسی‌ حضور داشته‌ باشند و از انقلاب‌ كناره‌ نگیرند و بدانند كه‌ چه‌می‌كنند و چرا می‌كنند و به‌ چه‌ عزم‌ و نیتی‌ انجام‌ می‌دهند.

حضور مردم‌، زنده‌كننده‌ی‌ فضای‌ زندگی‌ در یك‌ كشور است‌. وقتی‌ مردم‌ در سیاست‌ دخالت‌ نكنند و نسبت‌ به‌ اوضاع‌ سیاسی‌ اظهارنظر و دلسوزی‌ ننمایند و ندانند كه‌ چه‌كسی‌ آمد و رفت‌ و چه‌ كسی‌ مسؤولیت‌ پیدا كرد و ندانند كه‌ با چه‌ كسی‌ مبارزه‌ می‌كنیم‌ و به‌ كدام‌ سمت‌ می‌رویم‌، كشور پیش‌ نخواهد رفت‌. همه‌ باید به‌ مسؤولان‌ كشور كمك‌ كنند. گذشت‌ آن‌ روزی‌ كه‌ كشور متعلق‌ به‌ یك‌عده‌ و خانواده‌ی‌ خاصی‌ بود و مردم‌ هم‌ آن‌ را باور كرده‌ بودند. گذشت‌ آن‌ وقتی‌ كه‌ مردم‌ از امور كشور بیگانه‌ باشند و به‌ آنها ارتباطی‌ نداشته‌ باشد.

امروز، همه‌ی‌ امور كشور، به‌ همه‌ی‌ مردم‌ در شهرهای‌ دور دست‌ و روستاهای‌ دورافتاده‌ و عشایر و چادرنشین‌ها و مردم‌ شهرهای‌ بزرگ‌ مربوط است‌. اقتصاد كشور هم‌ به‌وسیله‌ی‌ مردم‌ و با پشتیبانی‌ آنها باید زنده‌ و فعال‌ بشود. سیاست‌ و استقلال‌ و حضور در صحنه‌ی‌ بین‌المللی‌ و مبارزه‌ با استكبار جهانی‌ هم‌ باید به‌ وسیله‌ی‌ مردم‌ و با علم‌ و آگاهی‌ آنها انجام‌ بشود و به‌ همین‌ خاطر است‌ كه‌ گویندگان‌ و صداوسیما و ارتباطات‌ عمومی‌ و رسانه‌های‌ جمعی‌ و روزنامه‌ها و همه‌ی‌ كسانی‌ كه‌ با مردم‌ سر و كار دارند، موظفند مردم‌ را نسبت‌ به‌ مسایل‌ مهم‌ كشور و انقلاب‌ و آنچه‌ كه‌ بر انقلاب‌ و مسیر آن‌ می‌گذرد و دشمنی‌هایی‌ كه‌ می‌شود و نفوذی‌های‌ داخلی‌ آن‌ دشمن‌ها، آگاه‌ و روشن‌ كنند. باید مردم‌ همه‌ی‌ مسایل‌ مهم‌ كشور را بدانند./ ق پنوشته شده در چهارشنبه 16 فروردین 1391 توسط واحد فرهنگی
مقام معظم رهبری

نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin