تبلیغات
پایگاه مقاومت بسیج شهدای آسیابک - نماینده مقام معظم رهبری در بخش استفتائات عنوان كرد؛

پایگاه مقاومت بسیج شهدای آسیابک
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیّکَ الفَرَجِ و العافیه و النَّصر

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیثموضوع: سیاسی -اخبار فرهنگی -اخبار -


مردود شدن منطق ترجیح "صالح مقبول" بر "اصلح" در پاسخ به یك استفتا از رهبر معظم انقلاب

استفتائات منتشر شده از مقام معظم رهبری به نقل از حجت‌الاسلام و المسلمین فلاح‌زاده نماینده مقام معظم رهبری در بخش استفتائات كه مربوط به موضوع انتخابات است، نشان می‌دهد كه استدلال‎های برخی گروه‌های سیاسی مبنی بر ارحجیت داشتن صالح مقبول به اصلح بی‌مبناست.

به گزارش رجانیوز، بحث "صالح مقبول" و "اصلح نامقبول" در سال 84 به‌طور جدی از سوی برخی از اصول‌گرایان در حمایت از یك كاندیدای انتخابات عنوان شد، در حالی‌كه نتایج انتخابات مشخص كرد كه اساساً فردی را كه این طیف از اصول‌گرایان "مقبول" می‎دانستند، مقبولیت ویژه‌ای نداشته و از قضا فردی كه آن‌ها او را "اصلح نامقبول" می‌خواندند، در اثر فعالیت جدی گفتمانی حامیانش به مردم نیز شناسانده شد.

در عین حال، در انتخابات مجلس نهم نیز برخی همان منطق "صالح مقبول" و "اصلح نامقبول" را عنوان می‌كنند. اما حجت‌الاسلام فلاح‌زاده به‌عنوان نماینده مقام معظم رهبری در بخش استفتائات در برنامه "زمزم احكام"، این منطق را مردود می‌داند.

در ادامه شش استفتای انتخاباتی از مقام معظم رهبری و پاسخ‌های حجت‎الاسلام فلاح‌زاده به‌عنوان نماینده ایشان، به نقل از "خبر معارف" منتشر می‌شود:

1- با توجه به اینكه انتخابات نقش مهمی در زندگی ما دارد، آیا شركت در انتخابات واجب است؟

به نظر حضرت آقا برای كسانی كه شرایط را دارند و امكان شركت در انتخابات برای آنها وجود دارد؛ واجب است.

2- به چه كسانی باید رأی بدهیم، آیا آزادیم كه به هركسی رأی بدهیم یا باید به مسائلی توجه داشته باشیم؟

افرادی كه شورای نگهبان صلاحیت آنها را تایید كردند، صلاحیت نمایندگی را دارند اما به حكم عقل، بین صالح و اصلح، اصلح باید انتخاب شود.

3- صحبت كردن در مورد كاندیدای انتخاباتی تهمت و غیبت محسوب می شود یا خیر؟

صحبت كردن به معنای مشاوره و استفاده از فكر دیگران یا مشاوره دادن به دیگرانی كه می خواهند رأی بدهند در حدی كه در انتخاب آن فرد تاثیر دارد، غیبت و تهمت محسوب نمی شود اما آن مواردی كه تاثیری ندارد و ربطی ندارد به این موضوع غیبت است و گاهی هم ممكن است تهمت باشد، بنابراین افراد مراعات كنند كه اگر در مورد نامزدها هم صحبت می كنند، صحبت های نامربوط نباشد، یعنی مربوط به خود نامزد باشد.

ثانیا مربوط به موضوع انتخاب باشد یعنی فردی كه می خواهد وكیل مردم شود و از مسائل دیگر كه گاهی جزو اسرار زندگی افراد است، از بیان آنها بپرهیزند كه گاهی غیبت و گاهی هم تهمت و جزو گناهان كبیره است و درج درسایت هم همین حكم را دارد، بنابراین مقلدان مراعات كنند.

4- نامزدهایی كه برای انتخابات شدن شام می دهند یا هزینه های آن‎چنانی می كنند، آیا مصداق اسراف دارد؟

بعضی از موارد ممكن است اسراف هم باشد؛ گاهی مواقع اسراف نیست، اطعام است. افراد باید متوجه این نكته باشند كه اطعام جزو شرایط منتخب نیست باید ببینیم خود فرد آیا صلاحیت دارد یا ندارد. صلاحیت به همان معنای اصلحی كه گفته شد، باید دید اصلح است یا خیر.

5- استفاده از بیت المال برای تبلیغات انتخاباتی چه حكمی دارد؟

استفاده از بیت المال چه برای تبلیغات انتخاباتی و یا غیر انتخاباتی حتی برای تبلیغات دینی كلاً باید برحسب قوانیین باشد، یعنی مقراراتی كه برای مصرف بیت المال و اموال دولتی مشخص شده است و خلاف آن هم شرعا حرام است و هم موجب ضمان است. كسی كه خرج كند، ضامن است و باید جبران كند و به این معنا نیست كه خرج می كنیم، بعدا هزینه آن را می پردازیم، نه اصل كار خلاف است.

6- مقام معظم رهبری شركت در انتخابات را واجب دانستند، انتخابات اصلح را هم واجب دانستند، در بحث انتخاب اصلح شروط دیگری هم هست؟ بعضی می گویند در انتخاب اصلح مقبول جامعه هم مطرح است، آیا انتخاب اصلح قیدی دارد یا خود انتخاب اصلح از دید فرد مهم است، ولو اینكه هیچ كس به آن رأی ندهد؟

مقبول جامعه بودن یا نبودن از همان رأی مردم مشخص می شود كه آیا مقبول هست یا خیر. شهرت افراد دلیل اصلح بودن ایشان نمی شود، ممكن است كسی مشهور باشد ولی اصلح نباشد، یا یك كسی مشهور نباشد ولی اصلح باشد. سعی كنید به اصلح رأی بدهید ولو آنكه آن فرد، شهرتی بین مردم نداشته باشد.
نوشته شده در سه شنبه 9 اسفند 1390 توسط واحد فرهنگی
مقام معظم رهبری

نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin